Tegoroczni goście

Denis Urubko

Denis Urubko, ur. 1973 roku, Rosja, Niewinomyssk.

Mistrz sportu klasy międzynarodowej, trener, unikalny sportowiec, alpinista, pisarz. Od bezdomnego nocującego na ławkach w parkach Ałmaty do Dachu Świata. Tak można w jednym zdaniu opisać kariere sportową Denisa Urubko.

Rozpoczął swoją karierę alpinistyczną od szeregowego sportowej roty CSKA Kazachstan do której został przyjęty w 1992 roku i wtedy żeby być bliżej gór zmienił rosyjskie obywatelstwo na kazachskie. Zdobywca Korony Himalajów - 14 ośmiotysięczników (główne szczyty), bez użycia tlenu, pierwszy wspinacz z WNP, który zdobył wszystkie szczyty w ciągu 9 lat , jest siódmym na świecie wspinaczem w kategorii wejść bez tlenu. Nosi nieoficjalny tytuł Śnieżnej Pantery - za zdobycie wszystkich 7-tysięczników na terenie byłego ZSSR, czego dokonał w rekordowo krótkim czasie 42 dni podczas jednego sezonu.

Janusz Majer

Polski alpinista, himalaista i podróżnik, współzałożyciel (wraz z Arturem Hajzerem) firmy ADD, właściciela marki Alpinus, działającej w latach 1990–2001; współzałożyciel firmy Mount, właściciela marki HiMountain produkującej odzież i sprzęt turystyczny. Od 23 listopada 2013 szef programu "Polskie Himalaje", którego częścią został program Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.

Janusz opowie nam o latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w Klubie Wysokogórskim w Katowicach. W tym czasie członkami Klubu byli m.in.: Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Artur Hajzer, Jerzy Pawłowski, Ryszard Warecki. Majer był prezesem Klubu w latach 1980 – 1992.

Monika Witkowska

Pracuje jako dziennikarka pisząca o tematyce podróżniczej, żeglarskiej i górskiej, jak również jako pilot wycieczek oraz przewodnik wypraw trekingowych. Współpracowała z Gazetą Wyborczą (jako redaktorka prowadząca dodatku Turystyka), jak również z czasopismami National Geographic, Voyage, Obieżyświat, Podróże, Viva!, Twój Styl i Rzeczpospolita. Jest autorką przewodników oraz książek podróżniczych.

W 2003 opłynęła przylądek Horn, jako członek załogi jachtu „Stary”, a w 2010 na jachcie „Solanus” w 3-miesięcznym rejsie pokonała Przejście Północno-Zachodnie. Łącznie przebyła ponad 30 tys. mil morskich na małych jachtach, jak i żaglowcach, m.in. „Dar Młodzieży”, „Fryderyk Chopin”, „Pogoria” czy „Zawisza Czarny”.

Podczas swoich podróży odwiedziła ponad 180 krajów świata, na wszystkich kontynentach. W 2013, jako dziesiąta Polka, zdobyła szczyt Mount Everestu, a w międzyczasie – wiele innych gór w różnych masywach (m.im. Ama Dablam w Himalajach, Matterhorn i Mt Blanc w Alpach, Aconcagua w Andach, Mt Denali na Alasce, Elbrus, Kilimandżaro – wiele razy).

Nie ma łatwych ośmiotysięczników, a choć Broad Peak ma "tylko" 8051 m, góra robi wszystko by tylko nieliczni mogli stanąć na jego szczycie. W trakcie prelekcji dowiemy się na czym polega trudność w zdobywaniu tej góry, przekonamy się jak wygląda codzienne życie w bazie (także w znajdującej się po sąsiedzku bazie pod K2), zaliczymy fotograficzną podróż przez lodowiec Baltoro (jeden z najdłuższych lodowców świata), no i przekonamy się, co takiego jest w Pakistanie, że każdy kto w tym kraju był, tak chętnie do niego wraca.

Anna Jaklewicz

Anna Jaklewicz – podróżniczka i archeolog. Autorka książek Indonezja. Po drugiej stronie raju i Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta. Relacje z podróży publikuje m.in. w National Geographic TRAVELER i Magazynie Podróżników TamTam. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży oraz warsztaty dla dzieci.

Nie liczy stempli w paszporcie, zazwyczaj wyjeżdża na dłużej. W Sudanie spędziła ponad pół roku, w Egipcie rok, w Chinach prawie dwa lata, tle samo w Indonezji. Podróżowała także po Mongolii, Indiach, Laosie, Kambodży, Tajlandii, Wietnamie oraz Malezji i Singapurze.

Wielokrotnie wyróżniana za prelekcje poświęcone wyprawom. Jej pokaz o Indonezji zdobył nagrodę publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie oraz nagrodę jury Festiwalu 100droga. Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie OFF na festiwalu Trzy Żywioły.

Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji podczas której powstawała jej najnowsza książka, została nominowana przez National Geographic do nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku.
www.annajaklewicz.pl

Joanna i Łukasz Kasperek

"Czy zawsze jest pod górę? O podróżach z dziećmi na trzech kontynentach.

Z profesjonalnymi podróżnikami łączy nas jedynie pasja do podróży. Na co dzień funkcjonujemy jak wiele rodzin, w której rodzice dwójki dzieci łączą rodzicielskie obowiązki z pracą na etacie. Nie potrafimy jednak długo wysiedzieć na Górnym Śląsku, gdzie mieszkamy. Kiedy ruszamy w drogę łapiemy dystans do codzienności i w pełni wypoczywamy. W miejsce codziennej rutyny, pośpiechu i stresu budzi się spontaniczność, podekscytowanie i radość. Podróże to nasz mały świat, do którego chętnie uciekamy, gdy tylko nadarza się ku temu okazja. To świat, w którym mamy dla siebie nawzajem czas na wyłączność. Zapraszamy do śledzenia szalonej rodzinki na www.gdziesakasperki.pl

Piotr Strzeżysz

Od ponad dwudziestu lat zwiedza świat z rowerem. Autor czterech książek, z których najbliższa jest mu ostatnia, zatytułowana „Sen powrotu”. Zazwyczaj jeździ w miejsca wypełnione otwartą przestrzenią, bo uważa, że łatwiej tam bujać w obłokach. Uwielbia kawę, koty, wiatr i Muminki. Gdyby sam mógł wybrać swoją postać, zostałby ptakiem.

Czasem wystarczy spojrzeć inaczej. Nawet, jeśli wydawałoby się, że widać jakby mniej. Szerzej otworzyć oczy. A może w ogóle je zamknąć. I wyruszyć w drogę pełną magii iduchów. Rozpocząć wędrówkę, która od zawsze się zaczęła i wije się niezmiennie gdzieś pośród chmur, gdzieś ponad ziemią, w nieokreślonym miejscu i czasie. Wybrać się w podróż, by w końcu samemu stać się drogą – drogą pełną marzeń, tęsknot i snów. Onirycznych zdarzeń wypełnionych spotkaniami, rozmowami, ciepłem i dobrem, które w końcu zawsze zwycięża nad złem.

"Doskonała iluzja warta jest tyle, co rzeczywistość, a może jest więcej warta". Zapraszamy na opowieść o świecie na jawie, który w podróżach często jawi się niczym baśń.

Roman Husarski

Roman Husarski - absolwent filmoznawstwa i student kulturoznawstwa dalekowschodniego. W latach 2013-2015 przewodniczący Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ. Obecnie przewodniczący Rady Kół Naukowych UJ. Jest autorem filmów dokumentalnych: „Droga do Timbuktu” i „Somaliland is safe!”. Interesuje się kinem, religią i kulturą Korei oraz Azją P-W. Autor wielu artykułów publicystycznych i naukowych. ekspert Centrum Studiów Polska-Azja w tematyce Korei Północnej oraz Korei Południowej. Prowadzi bloga Włóczykij - Roman Husarski

Paweł Klyszcz

Jak dotrzeć do Nepalu? Kiedy lecieć? Kathmandu - miasto czy stan umysłu? Czy małpy atakują ludzi? Lotnisko w Lukli - rozbijemy się? Everest - najpiękniejsza góra? Jak przetrwać 15 dni bez mycia? Czy potrzebny nam tragarz? Ile to wszystko kosztuje?

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined method Error::shutdown_handler() in /usr/home/avantar/domains/pod-gore.pl/fuel/core/bootstrap.php:36 Stack trace: #0 [internal function]: {closure}() #1 {main} thrown in /usr/home/avantar/domains/pod-gore.pl/fuel/core/bootstrap.php on line 36