Tegoroczni goście

Prelegenci konkursowi

Monika Witkowska

Monika Witkowska - podróżniczka (odwiedziła ok. 180 krajów świata na wszystkich kontynentach, w dużej mierze niskobudżetowo, jeżdżąc w pojedynkę, autostopem i namiotem ), żeglarka (na koncie wielomiesięczne rejsy m.in. przez Pacyfik i Atlantyk, z opłynięciem Przylądka Horn, przez Przejście Północno-Zachodnie od Grenlandii na Alaskę i inne), ale również - miłośniczka gór (m.in. zdobywczyni Everestu). Swoimi doświadczeniami dzieli się w licznych artykułach (jako dziennikarka współpracuje z różnymi magazynami i gazetami) oraz książkach.

Opowie nam ona o wyprawie na Mount Everest w swojej prelekcji pt. "Everest - fakty i mity o najwyższej górze świata". Jak wygląda wspinaczka na najwyższy szczyt naszej planety? Jak się zachowuje ludzki organizm na dużych wysokościach? Kim są Szerpowie i jakie mają tradycje? Co jest prawdą, a co mitem w opowieściach o Evereście? Na czym polega ryzyko przy zdobywaniu ośmiotysięczników?

Łukasz Dudek i Jacek Matuszek

Łukasz Dudek - Pierwszy polski wspinacz, który pokonał mityczną granicę trudności 9a. Jest autorem najtrudniejszej drogi w Polsce -„Made in Poland” 9a oraz najtrudniejszego bulderu Ali Baba 8B+. Ma na koncie 13 dróg w stopniu 9a. Wielokrotnie powoływany do reprezentacji Polski. Zaliczany do światowej czołówki.

Jacek Matuszek - Vice Mistrz Polski w Boulderingu 2007. Instruktor wspinaczki. Fotograf i filmowiec. Wielokrotny reprezentant Polski zawodach Pucharu Świata. Najlepsze przejścia: Pata Negra 8c RP, Fumar Perjudica 8c RP, kilka 8a OS.

Beata Choma

Beata Choma - czy pamiętacie bajki o podróżnikach przemierzających świat balonem? Śniliście, że unosicie się w powietrzu, czujecie podmuchy wiatru i wołacie z góry "Dzień dobry" do mijanych przechodniów?

Magiczna sielanka i przygoda a z drugiej strony niepewność, czy uda się odnaleźć odpowiedni wiatr i całkowite uzależnienie od pogody. Emocje wynikające z nieprzewidywalności sił natury oraz zawierzenie własnym umiejętnościom i instynktom. W zamian za to świat, o jakim marzył Ikar. Góry z zupełnie innej perspektywy. Nad głową dwudziestometrowa, nylonowa czasza, w dłoniach płonący palnik aby co chwilę podgrzewać powietrze w jej wnętrzu, załoga w wiklinowym koszu o wymiarach niewiele ponad metr na metr, ściśnięta pomiędzy butlami z propanem. Pod stopami góry, lasy, miasta. W bagażu zawsze ryzyko, w którym kierunku i z jaką prędkością się poleci i czy po wylądowaniu uda się dotrzeć po balon samochodem. Czy warto? O tym opowie Beata Choma. Pilot balonowy, członek Kadry Narodowej Polski oraz uczestniczka Balonowych Mistrzostw Świata i Europy. Beata opowie nie tylko o lataniu w górach ale również o drodze ku własnym szczytom sportowym. O tym, na czym polegają zawody w dyscyplinie "ulotnej" niczym z dziecięce marzenia zaczerpnięte z książek czytanych do poduszki.

Kamil Leśniak

Kamil Leśniak - absolwent Technikum Inżynierii Środowiska i Melioracji w Toruniu. Obecnie studiuje na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Pasjonat biegania, przede wszystkim po górach. Z tego połączenia zrodziły się biegi Ultra Trail. Czyli bieganie na ponad przeciętnych dystansach w ekstremalnych warunkach górskich. Wielokrotnie stawał na najwyższych miejscu w Mistrzostwach Torunia na dystansach od 1000m do 21km. Obecnie specjalizuje się w biegach górskich i mimo mieszkania na nizinach rywalizuje na najwyższym poziomie z najlepszymi biegaczami górskim z Polski i ze świata. Dwukrotny zwycięzca w swojej klasyfikacji wiekowej na prestiżowym ultramaratonie Ultra Trail du Mont Blanc.

Wśród jego osiągnięć można wymienić między innymi - 2 miejsce The North Face Thailand (100km), 2 miejsce 12h Sztafetowym Biegu w Bochni, 2 miejsce Runmageddon, 3 miejsce Bieg Rzeźnika 2014 (8h 32min!), 2/3 miejsce Beskid Ultra Trail, 2 miejsce Wilcze Gronia, 2 miejsce RMD Winter Run, dwukrotnie 2 miejsce na krótkiej trasie Chudego Wawrzyńca.

Janusz Gołąb

Janusz Gołąb - dwukrotny laureat Kolosa w kategorii „Alpinizm” (1999 i 2012) i pierwszy człowiek, który stanął zimą na wierzchołku Gaszerbruma I (8068 m, wspólnie z Adamem Bieleckim) opowie o swojej zeszłorocznej wyprawie w Karakorum, zakończonej zdobyciem drugiego najwyższego szczytu świata – K2.

Robert Gondek

Robert Gondek - podróżnik, fotograf, miłośnik Afryki. Prowadzi projekt „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, którego celem jest zdobycie najwyższych szczytów/miejsc w każdym afrykańskim kraju. Odwiedził już kilkanaście z nich. Publikuje w magazynach Poznaj Świat, Podróże, NPM i All Inclusive. Jest autorem wystaw i licznych pokazów podróżniczych. Za pokazy otrzymał nagrody publiczności oraz jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej oraz Poznaniu. Na naszym Festiwalu zaprezentuje nam swoją opowieść pt. "Gabon, Sao Tome - góry, goryle, szympansy, mandryle".

Mieczysław Bieniek

Mieczysław Bieniek - w kopalni Wieczorek przepracował 27 lat. Pracę przerwał dramatyczny wypadek, a diagnoza lekarzy nie pozwalała na powrót do kopalni. Przymusową emeryturę postanowił wykorzystać na podróże po świecie. Dziś ma za sobą ponad 100 wypraw w najdalsze zakątki świata. Dotarł m.in. do Indii, podróżował po Afryce, Ameryce Południowej i pozostałej części Azji.

Monika Piątek i Radosław Jarecki

Monika Piątek i Radosław Jarecki - Wspólnie przebywali na wolontariacie u ojców Duchaczy w miejscowości Mampikony na północy Madagaskaru, w plemieniu Tsimihety (Ci którzy nie obcinają włosów). W planach opowieść o niebywałej kulturze mieszkańców wyspy, zaskakujących obyczajach oraz problemach z którymi borykają się na co dzień Malgasze. Zrobimy wspólnie zakupy na malgaskim bazarze, posłuchamy ciekawej muzyki, poczujemy zapach oryginalnej malgaskiej wanilii, przymierzymy lambę one, obejrzymy spektakl Hira Gasy oraz poczujemy zapach kwiatów ylang-ylang. Wspólnie też odkopiemy nieboszczyka, opowiadając o święcie Famadihana. A w tę niebywała przygodę udamy się nietypowym malgaskim środkiem lokomocji zwanym taxi boursem.

Andrzej Ziółkowski

Andrzej Ziółkowski - Mówią o mnie-podróżnik, ale chyba lekko na wyrost. Na pewno jestem miłośnikiem natury i przygody. Pasjonuję się fotografią przyrodniczą. Od wielu lat próbuję dotrzeć w najdziksze miejsca naszej planety. Zaglądam tam, gdzie nie dotarła cywilizacja-kajakiem, pontonem, konno... jak się da. Przemierzyłem kilka sympatycznych górek, nie tylko europejskich oraz miałem szczęście bywać na rzekach Laponii, Syberii, Alaski, Afryki. Spenetrowałem kajakiem kilka fiordów norweskich i magiczne jezioro Bajkał. Udało mi także „pokonać” rzeki Egingoł i Selengę, pierwszy raz łącząc „kajakowo” jezioro Chubsugoł w Mongolii z Bajkałem (wyprawa wyróżniona na Kolosach 2007 w kategorii „Podróże”). Przeważnie podróżuję samotnie, ale nie tylko. Generalnie lubię towarzystwo, ale na wyprawach chyba wolę spotkać niedźwiadka niż człowieka. Z wykształcenia nauczyciel fikołków, z zawodu właściciel pensjonatu turystycznego w głuszy. Ciągle mnie gdzieś nosi-ku zgryzocie rodziny. W wolnych chwilach imprezuję, żegluję, nurkuję i robię inne głupoty...,ale lubię też podróże z książką i to dużo bardziej niż surfowanie z komputerem. Córeczka twierdzi ,że mam niezłego" świra" , jeśli chodzi o ekologię i pewnie jest w tym ziarenko prawdy. Ale nie sądzę, żeby to była wada.

Szymon Stawski

Szymon Stawski – absolwent studiów o profilu turystycznym. Po półrocznym pobycie w fińskiej Laponii uświadomił sobie, że podróż jest jego największą pasją. Od ponad dziesięciu lat ciągle w trasie planuje coraz to nowe wyprawy. Realizując wszystkie swoje podróże przekroczył 90 granic, państw rozlokowanych na 6 kontynentach. Brał udział w wyprawach, o których mówiła telewizja. Publikował teksty w magazynach podróżniczych. Lecz najważniejsze jest to, co przeżył, czego się nauczył i czego nie zamieniłby za żadne skarby tego świata, jak sam mówi. Jego celem jest odwiedzenie wszystkich państw naszego globu a motywacją do tego nie księga Guinnessa lecz zwykła ciekawość. W trakcie projektu Cinemaya Panamericana odkrył, iż narzędziem, które pozwala na pełną satysfakcję z podróży jest film. Właśnie poprzez film pragnie się dalej realizować.

Marzena Badziak i Janek Piętek

Marzena Badziak i Janek Piętek - Ona socjolożka, on informatyk-radiowiec. Poznaliśmy się w Studenckim Radiu „Żak” Politechniki Łódzkiej, w którym spędziliśmy kilka najlepszych lat swojego życia. Oboje za pracą wyjechaliśmy do Warszawy, by po kilku latach dojrzeć do decyzji: zaryzykujmy, rzućmy to wszystko i wyjedźmy gdzieś daleko. Już mieliśmy kupione bilety i spakowane plecaki, gdy dwa tygodnie przed wyjazdem stwierdziliśmy, że… zabieramy rowery. Ta spontaniczna zmiana planów była najlepsządecyzją, jaką mogliśmy podjąć.

Jakub Rybicki

Jakub Rybicki – urodzony na Warmii, wychowany na Mazurach, dorastający na Podlasiu, a najczęściej osiadły w Wielkopolsce. Z wykształcenia wschodoznawca i socjolog – co stale każe mu pchać się na Wschód, który kocha szczerze, ale nie wie, czy z wzajemnością. Z pasji i zawodu fotograf, laureat nagród fotograficznych, m.in. Travel Photographer of The Year. Autor książki „Po Bajkale”, współpracownik magazynów i portali podróżniczych. Kolekcjoner dziwnych czapek, okazjonalny alpinista. Rowerem, autostopem, konno i samochodem przejechał około 50 krajów. W podróżach szuka prawdy, dobra i piękna.

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined method Error::shutdown_handler() in /usr/home/avantar/domains/pod-gore.pl/fuel/core/bootstrap.php:36 Stack trace: #0 [internal function]: {closure}() #1 {main} thrown in /usr/home/avantar/domains/pod-gore.pl/fuel/core/bootstrap.php on line 36