Tegoroczni goście

Prelegenci konkursowi

Ryszard Mędrzak

Ryszard Mędrzak - Instruktor pierwszej pomocy, ratownik Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Bielsku-Białej, członek Jednostki „Medyczny Patrol” Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Pasjonat ratownictwa, aktywny wolontariusz społecznych jednostek wspierających Państwowy System Ratownictwa Medycznego oraz Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Promując ideę udzielania pierwszej pomocy prowadzi prelekcje oraz kursy i szkolenia dla ratowników, strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych, nauczycieli, pracowników socjalnych, turystów i przewodników górskich, przyrodników, pracowników firm, grup zorganizowanych - dorosłych, dzieci i młodzieży oraz dla osób indywidualnych.

Prywatnie miłośnik gór i przyrody. Jako ornitolog, przez lata zajmował się badaniami ptaków biorąc udział w różnych projektach naukowych. Uczestniczenie głównie w pracach terenowych pozwoliło mu spędzić mnóstwo czasu poza szlakami w najdzikszych i najpiękniejszych miejscach Polski.

Piotr Mojżyszek

Piotr Mojżyszek - Jestem etnologiem i fotografem. Zajmuję się głównie fotografią podróżniczą i dokumentalną. Z etnologiczną wnikliwością staram się opowiadać o ludziach, ich kulturze i życiu. Podróżuję i fotografuję w różnych częściach świata, jednak najwięcej czasu spędzam na Bałkanach. Na tej stronie znajduje się wybór moich fotografii podzielony na kilka kategorii. Będę też na bieżąco zamieszczał tu informacje o moich aktualnych projektach i publikacjach.

Od kilku lat realizuję również wspólnie z Anią Czapek etnologiczny projekt Opowiadamy o świecie. Piszemy, prowadzimy warsztaty etnologiczne, realizujemy filmy dokumentalne…

Maciej Błach

Maciej Błach - podróznik,alpinista. W swojej karierze podróżniczej odwiedził większość państw na wszystkich kontynentach. Na łaziskim festiwalu zaprezentuje film swojego autorstwa z akcji górskiej na Mount Vinsonie w styczniu tego roku. Masyw Vinsona to masyw górski na Antarktydzie o wysokości 4892 m n.p.m., jest najwyższy na tym kontynencie Leży w Górach Ellswortha, w paśmie Sentinel w Zachodniej Antarktydzie. Vinson stanowi nunatak skalny otoczony ze wszystkich stron lądolodem.Do tej pory na szczycie tej góry stanęło niewiele osób w tym kilkunastu Polaków. Maciej Błach jest 16 Polakiem-zdobywcą tej niedostępnej góry.

Tomasz Jakubiec

Tomasz Jakubiec - Członek Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej Bystrze od 1988 roku (Prezes - 1989/1990, Szkoleniowiec – 1990/1991). Organizator i kierownik wyprawy Bystrza „Do źródeł Nilu ‘93” – pierwsze spłynięcie 100 km rzeki Rukarary, uznawanej za źródłową Nilu. Kierownik wyprawy „Colorado 94”. Organizator wyprawy do najgłębszego kanionu świata „Colca Canyon 2002”, Uczestnik wyprawy „Himalaya 2003” –pierwsze polskie spłynięcie rzeki Duth Kosi. Uczestnik obchodów 25-lecia pokonania Canyonu Colca organizowanych przez legendarną polską wyprawę Canoandes (Peru 2006). Organizator wyjazdów do Stanów Zjednoczonych (1998, 2008), Nepalu (2009). Uczestnik wyprawy „Grand Canyon Colorado 2013” – pierwsza polska wyprawa kajakowa do Wielkiego Kanionu.

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie (trener pływania). Honorowy Członek Bystrza, właściciel Brązowej Honorowej Odznaki PZK-aj oraz Medalu za Zasługi dla Polskiego Związku Kajakowego. Opiekun archiwum klubu Bystrze, prelegent i autor wielu artykułów o dokonaniach klubu i tematyce kajkowej. Inicjator i organizator wystaw – „Kajakiem przez świat” z okazji 40 lecia AKTK Bystrze (2012), „Grand Canyon Colorado oczami polskich kajakarzy” (2014).

Prywatnie stateczny ojciec dwójki dorastających dzieci (czasami adrenalina skacze bardziej niż na rzece) i zdecydowanie młodszego Krzysia.

Zapalony łazik po naszych górach, z uporem ciągający rodzinę na kolejne spływy kajakowe. Miłośnik fotografowania.

Los Wiaheros - Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik

Los Wiaheros - Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik - para Polaków, która w lipcu 2009 wyruszyła z Polski na wschód w celu okrążenia Ziemi lądem. Po półtora roku i dotarciu jachtem do Australii, w połowie drogi stwierdzili, że wcale im na tym już nie zależy i zawrócili z powrotem na zachód. Najpierw wskoczyli na angielski jacht, którym pływali przez cztery miesiące pomiędzy indonezyjskimi wysepkami, a później wsiedli na rowery, którymi z Bangkoku przez Hong Kong, Japonię oraz tadżycki i afgański Pamir, dojechali do Polski po prawie 22 tys. km. Ich losy można było śledzić na www.loswiaheros.pl - blogu pisanym z drogi, a teraz powoli zamienianym w platformę pełną praktycznych porad na temat taniego podróżowania oraz inspiracji do podróży bliższych i dalszych.

Grzegorz Kuśpiel

Grzegorz Kuśpiel - podróżnik, grotołaz, instruktor Polskiego Związku Alpinizmu.

Założyciel Działu Etnograficzno-Podróżniczego w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Członek National Geographic Society , Stowarzyszenia Speleologicznego przy Polskim Towarzystwie Geograficznym i Stowarzyszenia Speleologicznego AVEN w Sosnowcu. Od 2004 roku kieruje pracami Śląsko-Zagłębiowskiego oddziału Indyjsko-Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kultury (IPCC Indo-Polish Cultural Committee ).

Od ponad 30 lat uczestniczy w wyprawach jaskiniowych, górskich i etnograficznych w różne rejony świata.

Kierownik pierwszych w historii polskiej speleologii wypraw do Papui Nowej Gwinei (2001-2002, 2010 ).

Wyróżniony w Podróżniczych Dokonaniach Roku „KOLOSY 2001” , w kategorii eksploracja jaskiń za odkrycia nowych jaskiń w górach Wiktora Emanuela w Papui Nowej Gwinei.

W 2002 r. nagrodzony przez Klub Europejski i Panią Danutę Hübner – ówczesną minister ds. Unii Europejskiej za propagowanie kultury.

Laureat nagrody „Dąbrowianin Roku 2003” .

W roku 2013 znalazł się w grupie odkrywców nagrodzonych Wyróżnieniem przez Kapitułę Festiwalu Podróżniczego KOLOSY za odkrycie i eksplorację Jaskiń Hardej w Tatrach i Niedźwiedziej Górnej na Jurze Karkowsko-Częstochowskiej

Marcin Tomaszewski

Marcin Tomaszewski - Polski wspinacz, alpinista, instruktor. Znany z przejść wielkościanowych zarówno w stylu Big Wall jak i alpejskim. ur.1975 w Polsce. Wspina się od ponad 22 lat. Członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie wysokogórskim. Od samego początku najbardziej inspirowały go wyzwania, wytyczanie nowych dróg w na najbardziej niedostępnych i pionowych ścianach świata. Pomimo, że kilka z nich udało mu się już pokonać to jednak z każdym rokiem czuje coraz większy niedosyt. Jego wspinanie to nie tylko góry, ale również propagowanie wspinaczki w Polsce poprzez szkolenia i sekcje wspinaczkowe, organizację zawodów i pokazów wspinaczki, prowadzenie audycji radiowych. Od 1997 roku cyklicznie organizuje Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Fight Club, których jest pomysłodawcą. Od 2005 roku jest instruktorem wspinaczki sportowej. Otworzył własną szkołę wspinania w Szczecinie. W 2009 roku rozpoczął realizacje projektu 4 Żywioły www.4zywioly.net obejmujący wspinaczkę w czterech charakterystycznych rejonach górskich (Patagonia, Alaska, Ziemia Baffina, Wenezuela).

Aleksandra Dzik

Aleksandra Dzik - alpinistka młodego pokolenia. Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim, obecnie kończy studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przewodnik górski, współprowadzi firmę turystyczną BluEmu. Na swym koncie ma m. in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II. Ponadto jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy oraz skompletowała wszystkie pięć siedmiotysięczników b. ZSRR dających tytuł Śnieżnej Pantery. Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę zawodów Elbrus Race. Uprawia także skialpinizm, rajdy przygodowe, kolarstwo górskie, biegi.

Podczas prelekcji Ola Dzik opowie o swojej górskiej drodze, począwszy od wycieczek w Beskidy ze Studenckim Kołem Przewodników Beskidzkich w Katowicach, poprzez działalność w Klubie Skialpinistycznym „Kandahar” i wieloletnią przygodę z zawodniczo uprawianym skialpinizmem, rajdami przygodowymi oraz wyścigami biegowymi i rowerowymi, aż po coraz trudniejsze i odleglejsze wyprawy. Będzie więc i o Alpach i o wyjazdach na kolejne spośród siedmiotysięczników b. ZSRR i skompletowaniu tytułu „Śnieżnej Pantery” i o wejściu na ośmiotysięczny Gaszerbrum II i o tegorocznej wyprawie na Nanga Parbat tragicznie przerwanej przez atak terrorystyczny. Alpinistka opowie również o swej pracy przewodnika górskiego.

Paweł Wida

"Z Perth do Sydney campervanem czyli 6500km z outbackiem, dzikimi kangurami, rajskimi plażami i ..."

Opowieść o epickiej podróży lądowej przejeżdżając przez nizinny obszar Nullarbor Plain z najdłuższą prostą drogą w Australii- ponad 145km i najdłuższym polem golfowym ponad 1350km! 3 tygodnie żyjąc w campervanie i odkrywając najpiękniejsze na świecie plaże, wspinając się na 70m drzewa Kari czy nurkując z najniebezpieczniejszymi rekinami- żarłaczami białymi w ich naturalnym środowisku. Do tego zabawy z delfinami oraz ciekawskimi uchatkami u wybrzeży półwyspy Eyre. A na sam koniec zdobycie Góry Kościuszko w zawrotnym wręcz biegowym tempie! Te i wiele innych ciekawostek prosto z kangurolandii.

Paweł Wida- pochodzi z malowniczej Niedzicy w Pieninach, a od 17 roku życia jego drugim domem stała się Australia. Prowadzi firmę Albion House zajmującą się edukacja za granicą ale również programami- nauką i pracą w Australii i wiele więcej. Uwielbia podróżować, a nurkowanie, wspinaczka i jazda na rowerze to główne zajęcia w jego ograniczonym czasie wolnym.

Ada Borkowska i Maciej Skowron

NIVA ROAD TRIP 2013

18.000 km, 8 krajów, 4 miesiące, 2 podróżników i jedna szesnastoletnia Łada Niva. Od skorumpowanej ukraińskiej policji, poprzez spalone słońcem kazachskie stepy, przyprawiające o zawrót głowy kirgiskie jeziora, obłędną Pamir Highway, aż po spotkanie z talibami w Afganistanie. A ponadto: dlaczego rosyjskiego auta nie da się naprawić w Rosji, jak łatwo można być aresztowanym w Afganistanie, czym kończy się przekraczanie rwącej rzeki oraz jak zamienić auto terenowe w jeżdżącą bombę. O tym wszystkim opowiedzą Ada i Maciek.

Tomasz Labus

Każdy ma pod górę - śladami filipińskich pokutników

Wyprawa na Filipiny – śladami filipińskiej pasji miała na celu zgłębienie tradycji obchodów Świąt Wielkanocnych w tym kraju. Była to intensywny wyjazd do Państwa położonego na ponad 7tys wysp. Realizowaliśmy ją od 15.03.2013 do 07.04.2014 W tym czasie zwiedziliśmy Palawan oraz Północny Luzon z miejscowością San Fernando w której odbywają się krwawe procesje wielkanocne. Poznawaliśmy zwyczaje szokujące, ciekawe a jednocześnie przekonaliśmy jak ciężko jest zdobyć nawet najmniejszą górę w swoim życiu. Opis wyprawy możecie znaleźć także na naszym blogu www.sladamimiarzen.pl

Małgorzata Szumska

60 lat temu, gdy oficjalna wojna dobiegała końca, codziennie setki osób znikało z domów, za konspiracyjną walkę. Walkę za ojczyznę. Janka ma 18 lat, roczne dziecko i męża ma, a przynajmniej miała, gdzieś w obozie pracy w głębi ZSSR. Pakuje się więc i jedzie go szukać bo przecież ten ZSSR nie może być tak wielki, żeby męża własnego nie znaleźć. Janka nie wie nic o geografii – skończyła 4 klasy podstawowe, a potem zaczęła się wojna... Wilno – Moskwa – Krasnojarsk – Kansk ­ Makrusza – Tomsk – Irkuck – Petersburg – Karaganda.... Trasa została zaplanowana przez towarzysza Stalina. Głód, wojna, mróz, katorżnicza praca, tęsknota i miłość. 60 lat po tych wydarzeniach jadę tą samą trasą którą jechała Janka, moja babcia. Jadę w sentymentalna podróż do wioski, której nie ma na mapie, by spotkać ludzi, którzy jeszcze pamiętają...

Karolina Sypniewska

Aqua story- u źródeł nadwody to pierwsza polska wyprawa do Wenezueli, której celem było zdobycie najwyższego wodospadu świata- Salto Angel w niestandardowy sposób- trekkując 8 dni i zjeżdżając na linach wzdłuż jego ścian (rappelling z 977m). Po 10 dniach dotarcie do cywilizacji wcale nie było takie łatwe. Niski poziom wody rzeki Churrun spowodował 9h walkę z łodzią, która osadzając się na kamieniach nie mogła płynąć. Spływ zamienił się w pchanie łodzi...Okazało się, że uczestnicy wyprawy byli pierwszymi Polakami, którzy zjechali z góry stołowej Auyan Tepui wzdłuż wodospadu Salto Angel.

Konrad, Beata i Mikołaj Tulejowie

Konrad Tulej, Beata Rudnik-Tulej, Mikołaj Tulej (obecnie lat 9) – pasjonaci rodzinnego, niekomercyjnego podróżowania w poziomie i w pionie; amatorzy górskich klimatów, backpackerzy i autostopowicze. W ostatnich latach eksplorują kulturowo i górsko Kaukaz, gdzie czują się jak u siebie w domu. Prowadzą stronę www.zdzieckiemwplecaku.pl

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined method Error::shutdown_handler() in /usr/home/avantar/domains/pod-gore.pl/fuel/core/bootstrap.php:36 Stack trace: #0 [internal function]: {closure}() #1 {main} thrown in /usr/home/avantar/domains/pod-gore.pl/fuel/core/bootstrap.php on line 36