Tegoroczni goście

Los Wiaheros - Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik

Los Wiaheros - Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik - para Polaków, która w lipcu 2009 wyruszyła z Polski na wschód w celu okrążenia Ziemi lądem. Po półtora roku i dotarciu jachtem do Australii, w połowie drogi stwierdzili, że wcale im na tym już nie zależy i zawrócili z powrotem na zachód. Najpierw wskoczyli na angielski jacht, którym pływali przez cztery miesiące pomiędzy indonezyjskimi wysepkami, a później wsiedli na rowery, którymi z Bangkoku przez Hong Kong, Japonię oraz tadżycki i afgański Pamir, dojechali do Polski po prawie 22 tys. km. Ich losy można było śledzić na www.loswiaheros.pl - blogu pisanym z drogi, a teraz powoli zamienianym w platformę pełną praktycznych porad na temat taniego podróżowania oraz inspiracji do podróży bliższych i dalszych.

Arun Milcarz

Arkadiusz 'Arun' Milcarz to podróżnik, artysta, poeta. W 1998 roku zorganizował trzymiesięczną wyprawę do ekwadorskiej dżungli, gdzie przyglądał się życiu indiańskich plemion Kofan, Siona i Huarani. Pochodzi z pomorza, ale od jakiegoś czasu należy do naszej lokalnej społeczności: mieszkał w Ponikwi, pr...awie na samym jej końcu, nieopodal szlaku prowadzącego na Leskowiec, niedawno przeprowadził się w okolice Andrychowa.

Rozgłos przyniosła mu samotna wyprawa Afryka Maraton, za którą w 2005 roku otrzymał statuetkę Kolosa w kategorii “Podróże”. Celem ekspedycji było samotne przebycie kontynentu afrykańskiego z południa na północ, najmniej popularnymi szlakami, z wykorzystaniem minimum środków pieniężnych. Trzy miesiące ustawicznych kontroli, częsta zmiana otoczenia, nieznajomość języków, samotność w czarnym tłumie – to codzienne problemy jakie napotykał na swej drodze podróżnik. W 2012 roku wyruszył w kilkutygodniową podróż na Madagaskar.

"Nie każdy był na Madagaskarze, ale większość z nas kojarzy film Pingwiny z Madagaskaru. Czy jednak ktoś bez guglowania wie, co to Famadhijana, wioska Fanzakana albo mixtura Tabako? Nikt nie wie i dobrze, bo właściwie po jaką cholerę skoro Madagaskarianie nie kojarzą Bogusia Lindy, Morskiego Oka i sopockiego molo."

Bartosz Stróżyński

Bartosz Stróżyński, pomysłodawca i szef przedsięwzięcia "Trzy Sztuki w Antarktyce", z wykształcenia finansista, z zamiłowania fotograf podwodny, fotograf przyrody, kompozytor, autor tekstów, producent klipów muzycznych oraz projektów multimedialnych. Autor książki pt. „AntArktyka. Podwodne zauroczenie” wydanej przez National Geographic w 2014 roku. Autor EP-ki „Najsmutniejsze auto w okolicy”. Nagradzany w wielu prestiżowych konkursach fotograficznych, między innymi w International Photography Awards, Por el Planeta Competition, European Wildlife Photographer of the Year i Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic. Uczestnik licznych wypraw fotograficznych, między innymi Elysium – Shackleton’s Antarctic Visual Epic. Zafascynowany Arktyką i Antarktyką. Specjalizuje się w fotografii zimowej, fotografii wodnych ssaków, fotografii podwodnej krokodyli oraz fotografii podwodnej rzek. Na stałe współpracuje z Magazynem Przyrodniczym Salamandra. Autor artykułów o nurkowaniu i fotografii podwodnej publikowanych w kraju i za granicą. Jego prace pojawiają się w wielu prestiżowych magazynach, między innymi w Magazyn National Geographic, Miesięcznik Fotograficzny Foto, Scuba Diver Through the Lens, Scuba Diving Magazine, XRay Mag, Sport Diver.

Łukasz Zdanowski

Jeden z najlepszych Polskich biegaczy górskich, drugi zawodnik Baikal Ice Marathon oraz Ultra Trail Hungary w 2016 roku. Były bokser, który aktualnie mieszka w Zakopanem, aby być jak najbliżej gór i móc trenować. W roku 2015 dokonał szybkiego wejścia i zejścia z Mont Blanc z czasem 7:55.

Łukasz Supergan

Łukasz Supergan - specjalista od wędrówek długodystansowych, w ciągu 5 lat przeszedł około 15 000 km. Pokonał 4000 km szlaku z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie przeszedł Łuk Karpat, przemierzył całość Pirenejów i zimowe Karpaty Słowackie. Jesienią 2014 roku przeszedł 2300 km przez irańskie góry Zagros, a ostatnio - także Islandię. Dwukrotnie wyróżniony na spotkaniach „Kolosów” i nominowany do nagrody Travelera National Geographic. Autor książek "Pustka wielkich cisz" i "Pieszo do irańskich nomadów".

Andrzej Bargiel

Andrzej Michał Bargiel – polski narciarz wysokogórski , biegacz górski i himalaista. Członek Tatrzańskiego Klubu Narciarskiego Tatra Team Zakopane i polskiej kadry narodowej w skialpinizmie, były uczestnik programu Polski Himalaizm Zimowy.

6 listopada 2015 za zasługi dla rozwoju polskiego skialpinizmu oraz za promowanie imienia Polski w świecie został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi[2], natomiast w maju 2016 w konkursie Travelery organizowanym co roku przez polski oddział magazynu National Geographic Traveler został uznany Człowiekiem Roku 2015

Aleksander Lwow

Urodził się 18 września 1953 w Krakowie. Polski alpinista i himalaista. Wspina się od 1970 roku, a zaczynał w „Sokolikach” i Karkonoszach. Od 1971 roku jest związany z Klubem Wysokogórskim we Wrocławiu. W latach 1994-2004 redagował i wydawał miesięcznik „Góry i Alpinizm”. Uczestniczył w wielu ekspedycjach wysokogórskich. Brał m.in. udział w zdobywaniu szczytów: Mount Everest (zima 1979/80, 1986, 1991), K2 (1982 i zima 1987/88), Broad Peak (zima 1987/88), Dhaulagiri (1983, 1985), Yalung Kang (zima 1988/89). Zdobył cztery ośmiotysięczniki: Manaslu (1984, nową drogą), Lhotse (1986, w stylu alpejskim), Cho Oyu (1987, nową drogą w stylu alpejskim) i Gasherbrum II. Jako pierwszy Polak i jak dotąd najszybciej w historii, wszedł na Pumori – 7161 m (7 godzin, samotnie). Został dwukrotnie uhonorowany złotymi medalami „Za wybitne osiągnięcia sportowe”: za „zimowy” Everest 1979/80 i za wytyczenie (razem z Krzysztofem Wielickim) nowej drogi na wschodniej ścianie Manaslu w 1984 roku. W roku 1999 został „zbiorowym” laureatem Kolosa, nagrody przyznanej wyprawie zimowej na Everest.

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined method Error::shutdown_handler() in /usr/home/avantar/domains/pod-gore.pl/fuel/core/bootstrap.php:36 Stack trace: #0 [internal function]: {closure}() #1 {main} thrown in /usr/home/avantar/domains/pod-gore.pl/fuel/core/bootstrap.php on line 36